Wat betekenen de plannen van Prinsjesdag voor jouw huis of woonplannen in 2027? Van de hogere startersvrijstelling tot je hypotheek en zonnepanelen: dit zijn de belangrijkste veranderingen op een rij.
Goed nieuws voor starters: grens naar €615.000
Voor jonge woningkopers verandert er in 2027 iets belangrijks. De woningwaardegrens voor de startersvrijstelling gaat omhoog van €555.000 naar €615.000. Voldoe je aan de voorwaarden? Dan betaal je bij de aankoop van een woning tot deze grens geen overdrachtsbelasting.
Dat kan behoorlijk schelen. Koop je bijvoorbeeld een woning van €600.000 en kom je in aanmerking voor de vrijstelling? Dan kan dat €12.000 aan overdrachtsbelasting schelen. De vrijstelling geldt niet automatisch voor iedere starter. Zo moet je onder andere jonger dan 35 jaar zijn, zelf in de woning gaan wonen en mag je de startersvrijstelling niet eerder hebben gebruikt.
Wanneer heb je precies recht op de vrijstelling? Lees ons blog: Startersvrijstelling 2027: dit moet je weten.
Hypotheekrenteaftrek blijft bestaan
Voor mensen die al een eigen woning hebben of in 2027 een woning kopen, is er geen grote stelselwijziging rond de hypotheekrenteaftrek voorzien. De hypotheekrenteaftrek blijft bestaan en de woning waarin je zelf woont blijft fiscaal in box 1 vallen.
Dat laatste is belangrijk, omdat er tegelijkertijd veel discussie is over veranderingen in box 3. Die discussie betekent dus niet dat de overwaarde van de woning waarin je zelf woont ineens naar box 3 verhuist.
Box 3: wat betekent dat voor je eigen huis?
Heb je één woning en woon je daar zelf in? Dan hoef je je voor je huis niet direct druk te maken over de plannen voor box 3. De eigen woning waarin je woont blijft in box 1. Ook in het beoogde nieuwe box 3-stelsel wordt de overwaarde van je eigen woning niet in box 3 belast.
Box 3 is wél relevant als je bijvoorbeeld vermogen, beleggingen of een tweede of verhuurde woning hebt. Het kabinet streeft ernaar om vanaf 2028 in box 3 belasting te heffen op het werkelijke rendement. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel daarvoor aangenomen; de Eerste Kamer moet het nog behandelen.
Hypotheek (bijna) afgelost? Let op de Wet Hillen
Heb je geen of nog maar een kleine hypotheek op je woning? Dan is de verdere afbouw van de Wet Hillen relevant. Deze regeling zorgt ervoor dat huiseigenaren met weinig of geen hypotheekschuld een tegemoetkoming krijgen wanneer het eigenwoningforfait hoger is dan hun aftrekbare hypotheekrente.
Die tegemoetkoming wordt al sinds 2019 stapsgewijs afgebouwd. Ook in 2027 gaat die eerder ingezette afbouw verder. In gewone taal betekent dit dat het fiscale voordeel voor mensen met een (bijna) volledig afgeloste hypotheek langzaam kleiner wordt. Dat maakt het aflossen van een hypotheek natuurlijk niet ineens ongunstig. Het gaat puur om een belastingvoordeel dat geleidelijk wordt afgebouwd.
Zonnepanelen? Vanaf 2027 stopt salderen
Nog een belangrijke verandering voor woningbezitters: vanaf 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling voor zonnepanelen. Tot en met 31 december 2026 kun je de elektriciteit die je teruglevert aan het net nog wegstrepen tegen de elektriciteit die je afneemt. Vanaf 2027 kan dat niet meer.
Je krijgt nog wel een vergoeding voor de stroom die je teruglevert. Hierdoor wordt het interessanter om zoveel mogelijk van de stroom die je zonnepanelen opwekken direct zelf te gebruiken. Bijvoorbeeld door overdag je wasmachine of vaatwasser te laten draaien of je elektrische auto op te laden.
Belangrijk om te weten: het stoppen van de salderingsregeling is geen nieuwe maatregel die op Prinsjesdag 2026 is bedacht. Het besluit stond al vast, maar gaat wél vanaf 2027 in en is daarom relevant voor huiseigenaren.
En als je een tweede woning koopt?
Voor een woning waarin je zelf gaat wonen blijft het reguliere tarief voor de overdrachtsbelasting 2%. Voldoe je aan de voorwaarden van de startersvrijstelling, dan kan dat 0% zijn. Voor woningen waarin de koper niet zelf gaat wonen, bijvoorbeeld een vakantiewoning of woning voor verhuur, gelden andere regels en tarieven.
Dit onderscheid is belangrijk: de fiscale regels voor je eigen woonhuis zijn dus niet automatisch hetzelfde als voor een tweede of verhuurde woning.
Meer woningen bouwen blijft hard nodig
Voor woningzoekenden is misschien wel de grootste vraag: komen er eindelijk meer woningen? Het kabinet zet in op meer woningbouw en het versnellen van procedures. Dat moet ervoor zorgen dat er sneller nieuwe woningen bij komen en dat een groter deel daarvan betaalbaar is.
Dat is belangrijk voor de woningmarkt, maar verwacht niet dat het woningtekort daardoor in 2027 ineens verdwenen is. Tussen plannen, vergunningen, bouwen en daadwerkelijk de sleutel krijgen zit nu eenmaal tijd. Meer bouwen kan op langere termijn helpen om de druk op de woningmarkt te verminderen.
Wat betekenen de plannen voor jou?
Landelijke regels zijn één ding, maar uiteindelijk gaat het erom wat ze betekenen voor jouw persoonlijke woonplannen. Wil je in 2027 je eerste huis kopen, denk je aan verhuizen of wil je weten wat er financieel mogelijk is?
Op donderdagmorgen 24 september organiseren we samen met onze financieel adviseur een Duo Spreekuur. Je kunt dan in één gesprek je vragen stellen aan zowel de makelaar als de hypotheekadviseur.
Plannen om te kopen, verkopen of verhuizen? Lees meer over het Duo Spreekuur of vul het contactformulier in. Dan nemen wij contact met je op om een afspraak te maken.
Een goede Buurman is goud waard.
Dit artikel is bijgewerkt naar aanleiding van Prinsjesdag 2026. De belastingplannen voor 2027 moeten nog worden behandeld door de Tweede en Eerste Kamer.
Bronnen
Belastingdienst – Wanneer kunt u de startersvrijstelling krijgen (overdrachtsbelasting)?
Staatscourant 2025, nr. 40375 – Bijstellingsregeling indirecte belastingen, Provinciewet en enkele bedragen van bestuurlijke boeten 2026
Belastingdienst – Verklaring overdrachtsbelasting startersvrijstelling
Deze informatie is bijgewerkt in september 2026 en gebaseerd op de op dat moment geldende wet- en regelgeving voor 2027.
Vragen?
Neem contact op!
Laat je vraag achter in het contactformulier — wij komen snel bij je terug. Geen vraag te gek, wij denken graag met je mee.

Contactformulier
Lees meer!
Al onze laatste nieuwsartikelen op een rij.
15 September, 2026
Startersvrijstelling 2027: dit moet je weten
Lees meer

19 August, 2026
Blijven zonnepanelen, een laadpaal en een thuisbatterij achter bij de verkoop van je woning?
Lees meer

Lees meer!
Al onze laatste nieuwsartikelen op een rij.
15 September, 2026
Startersvrijstelling 2027: dit moet je weten
Lees meer

19 August, 2026
Blijven zonnepanelen, een laadpaal en een thuisbatterij achter bij de verkoop van je woning?
Lees meer










Contact
Arnhemseweg 117
7331 BE Apeldoorn
T: 055 5332915
E: info@buurman.nl
KvK: 08074267
BTW: 1008.66.499.B.01

Navigeren
Contact
Arnhemseweg 117
7331 BE Apeldoorn
T: 055 5332915
E: info@buurman.nl
KvK: 08074267
BTW: 1008.66.499.B.01

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief
© 2026 Buurman Makelaardij. All rights reserved








